adás
Uhrik Theodóra |
Vincze Balázs |
Köles Ferenc |
Merítés – Hivatásból ötös -
2016.09.06. kedden 13 órakor a Civil Rádióban (FM98)
Távol a főváros zajától, egészen más az élet. Igaz ez a művészek világára is. Mégis néha éppen ilyen helyeken születnek különleges dolgok. 1960-ban Eck Imre létrehozta a Pécsi Nemzeti Színházban a Pécsi Balettet, az ország második állandó balett együttesét, amely a kortárs balett fellegvárává vált. Uhrik Teodóra Kossuth-díjas, Érdemes Művészaz alapító tagok , közé tartozik. Több mint ötven éve áll színpadon. Munkásságát Életmű-díj mellett, számtalan elismerés övezi. Prózai szerepekben éppen úgy brillírozik, mint balett előadásokban. Tudását, tapasztalatát a táncpedagógia területén, éveken keresztül címzetes egyetemi tanárként adta át. Vincze Balázs balettigazgató mellett, művészeti tanácsadóként segíti a patinás együttes munkáját. A hivatásról, és a sok évtizedes pályafutás sarokköveiről beszélgettünk.
http://www.pnsz.hu/tarsulat/adatlap/100/uhrik-dora
Vincze Balázs 2001-ben szerződött a Pécsi Baletthez. Elkötelezettsége, szakmai tudása, művészi ambíciója, hamar meghozta a sikereket. 29 évesen, 2005-ben vette át a balett társulat vezetését. A sokoldalú alkotó művész, 11 éve igazgatója a PécsiBalettnek. Koreográfusként, managerként, és társulatvezetőként is bebizonyította, hogy a hivatástudat, a belső erőforrások, és a fiatalos lendület megfelelő ötvözete, nem csupán egyéni eredményeket hozhat. Hanem egy teljes társulat sikerét is elősegítheti. Az elmúlt évtized kihívásairól és kiemelkedő eredményeiről beszélgettünk, a Harangozó Gyula-díjjal, és Imre Zoltán-díjjal is kitüntetett művésszel.
http://www.pnsz.hu/tarsulat/adatlap/2/vincze-balazs
A Pécsi Nemzeti Színház azon kevés színházak közé tartozik, ahol három tagozat működik. A prózai társulat, a balett együttes, és az opera tagozat, színes repertoárral örvendezteti meg minden évadban a közönséget.
Köles Ferenc 16 éve erősíti a prózai társulatot. A Jászai-Mari díjas, Szendrő József-díjjal is kitüntetett színművészt, a tavalyi évadban vendégszereplésre hívta a Radnóti Színház. A Párnaember című darabban, a budapesti közönség is megismerhette, a számos pécsi előadásban sikeres művészt. Az életkorváltás kihívásairól, a sokoldalúságot biztosító, vidéki művészéletről beszélgettünk.
http://www.pnsz.hu/tarsulat/adatlap/12/koles-ferenc
Fotó: Körtvélyesi László, Marsalkó Péter
szerkesztő-műsorvezető: Csaba Beatrix